Sekretariat czynny:  poniedziałek - piątek: 7.30-15.30;   tel. +48-41-247-20-42

  godlo

  Zespół Szkół i Placówek Publicznych nr 3
  w Ostrowcu Świętokrzyskim

  Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5
  im. Stefana Żeromskiego

  Międzyszkolny Ośrodek Gimnastyki Korekcyjno - Kompensacyjnej

  Maj

  Uwaga! Konkurs!

  Urząd Miasta – Wydział Infrastruktury Komunalnej - ogłosił konkurs dla uczniów klas IV – VI szkół podstawowych na wykonanie budowli przestrzennej z surowców wtórnych. Konkurs został przygotowany w ramach projektu "EKO OSTROWIEC”.
  Bardzo nam się spodobało zadanie, które należało wykonać, więc pełni zapału przystąpiliśmy do szkolnego etapu. Mieliśmy przygotować koncepcję budowli w formie rysunku.
  Najpierw zebraliśmy wszystkie nasze pomysły – były bardzo różne. W końcu ustaliliśmy, że skoro budowla ma być zaprezentowana podczas happeningu "Ostrowiec – miasto z klimatem”, to powinna nawiązywać do naszego rodzinnego miasta i regionu. Ostatecznie więc znalazł się w niej herb Ostrowca, zdjęcia przedstawiające Ostrowiec dawny, współczesny i ten, jaki ma być w przyszłości, a także Góry Świętokrzyskie oraz elementy kojarzące się z regionem – jeleń z krzyżem w rogach, wieża radiowo – telewizyjna, czarownica lecąca na miotle i dinozaury. Postanowiliśmy też, że każdy zrobi z surowców wtórnych swoją podobiznę – chcieliśmy pokazać dzieci, które się tu urodziły, dorastają, uczą, rozwijają swoje zdolności. Swoja podobiznę zrobiła też nasza wychowawczyni. Uwzględniliśmy także informację dotyczącą wymiarów budowli i surowców, z których ją wykonamy.
  I tak powstał projekt „Niezwykłe miasto w niezwykłej krainie”.

  Bardzo się ucieszyliśmy, kiedy okazało się, że w szkolnym etapie konkursu zdobyliśmy pierwsze miejsce!

  Pracujemy nad budowlą!

  Opracowaliśmy plan działań. Najpierw zaczęliśmy zbierać potrzebne nam surowce wtórne, m.in. plastikowe butelki, pudełka tekturowe, gazety, nakrętki, metalowe puszki. Później podzieliliśmy się na zespoły, które miały wykonać poszczególne części budowli. To było wyzwanie, ponieważ budowla miała mieć wymiary (i to minimalne): 2 m wysokości na 3 m szerokości i 3 m długości! Spotykaliśmy się po lekcjach, pracowaliśmy, ale też dużo rozmawialiśmy, dyskutowaliśmy i dobrze się bawiliśmy, choć czasami trudno nam było dojść do celu. Nie poddaliśmy się nawet wtedy, gdy robiony przez kilka godzin dinozaur rozpłaszczył nam się na podłodze i nie miał zamiaru stanąć tak, jak to sobie zaplanowaliśmy.
  Na kilka dni przed finałem konkursu zrobiliśmy próbę generalną – ustawiliśmy wszystkie elementy i ostatecznie ustaliliśmy, jak zostaną połączone.

  19 maja 2017 r. - prezentujemy budowlę na ostrowieckim Rynku!

  Na połączenie wszystkich elementów, które przewieźli nam rodzice, mieliśmy kilka godzin. Ustawialiśmy je i montowaliśmy zgodnie z projektem. Zadanie nie było łatwe! Szło nam wszystko jednak sprawnie, bo każdy wiedział, co ma robić. Wspomagali nas rodzice
  i nasza pani wychowawczyni. Byliśmy podekscytowani i – nie będziemy ukrywać – bardzo ciekawi, które miejsce zajmiemy. Słońce mocno przygrzewało, ale nie mieliśmy czasu o tym myśleć, gdyż cały czas byliśmy pochłonięci pracą, by zdążyć na czas. Dzięki dobrej organizacji nawet wygospodarowaliśmy czas, by pójść na lody. Później czekaliśmy na Komisję Konkursową, która wnikliwie przyglądała się wszystkim pracom i zadawała różne pytania. Musieliśmy na przykład powiedzieć, czy budowla jest zgodna z przygotowanym projektem, z jakich surowców wykonaliśmy jej elementy.
  Wszystkie budowle obejrzał również Prezydent Miasta – pan Jarosław Górczyński, który przy naszej pracy podkreślił jej świętokrzyski charakter, a w związku z tym, że mieliśmy też rysunki przyszłej pływalni – obiecał nam bezpłatny wstęp, kiedy zostanie otworzona. Tę wiadomość przyjęliśmy okrzykami radości.

  Emocji co niemiara!

  A później z niecierpliwością czekaliśmy na wyniki. To nam się wydawało, że mamy duże szanse, to znowu przepełniał nas niepokój, bo prace innych szkół prezentowały się wspaniale.
  W końcu przystąpiono do ogłaszania wyników. Słuchaliśmy, słuchaliśmy i … Hurrra! Zdobyliśmy drugie miejsce! Jedziemy na wycieczkę do Łodzi. Otrzymaliśmy również wspaniałe torby z pięknym hasłem: "Ostrowiec – miasto z klimatem”.

  A na deser jeszcze coś słodkiego!

  Wszyscy w szkole gratulowali nam wygranej, a w nagrodę – tym razem od Dyrekcji naszej szkoły – dostaliśmy wspaniały tort z napisem: „Za zajęcie II miejsca”. Widniał też na nim fragment naszej budowli, która obecnie znajduje się na głównym holu.

  Zdjęcie tortu

  O wycieczce też napiszemy!

  Na wycieczkę do Łodzi jedziemy 1 czerwca 2017 r. razem uczniami PSP nr 7.
  O wrażeniach z tej wyprawy na pewno też napiszemy.

  19 maja 2017 roku nasza szkoła wzięła udział w happeningu zorganizowanym przez Gminę Ostrowiec Świętokrzyski w ramach kampanii edukacyjno – informacyjnej dotyczącej zapobiegania powstawaniu odpadów i właściwego postępowania z odpadami. Zadaniem każdej szkoły było przygotowanie stoiska edukacyjnego oraz budowli przestrzennej z surowców wtórnych.

  Nasze stoisko oferowało szeroką gamę gier i zabaw o tematyce ekologicznej m.in. puzzle ekologiczne, zawody mądrej głowy, origami, quizy, konkurs eko – moda, konkursy plastyczne, a także konkurencje sportowe. Oferta stoiska przygotowana przez naszą szkołę cieszyła się dużym zainteresowaniem ze strony zwiedzających. Uczestnicy gier i zabaw nagradzani byli ciekawymi nagrodami rzeczowymi. Również budowla ekologiczna przygotowana przez uczniów klasy IV a została wysoko oceniona przez jury i uplasowała się na II miejscu. Nagrodą za to osiągnięcie była wycieczka do Łodzi.

  30 maja 2017 r. uczniowie kl. III z naszej szkoły wraz z rodzicami, paniami katechetkami, nauczycielkami i ks. wikariuszem Mirosławem Gajewskim pojechali do Sanktuarium na Święty Krzyż, aby podziękować Panu Jezusowi za dar I Komunii Świętej. Tam ksiądz sprawował Eucharystię w intencji dziękczynnej. Potem uczestnicy Mszy świętej ucałowali relikwię Drzewa Krzyża Świętego, w kaplicy, w której jest ona przechowywana. Oprócz wydarzeń religijnych dzieci z opiekunami mieli czas, aby zobaczyć gołoborza, okalające klasztor na Świętym Krzyżu, posłuchać pana przewodnika, zwiedzić z nim Muzeum Przyrodnicze na Świętym Krzyżu i zakupić pamiątki. Piękna, słoneczna pogoda umilała czas wszystkim biorącym udział w pielgrzymce.

  17 maja 2017 roku uczniowie klas V a i V d  pod opieką wychowawczyń p. Iwony Kary i p. Renaty Kudełko oraz p. Jolanty Chobot udali się na wycieczkę do Zamościa. Najpierw zwiedziliśmy muzeum –Arsenał, w którym dowiedzieliśmy się bardzo ciekawych rzeczy o broni XVI – XIX w. Następnie udaliśmy się na zwiedzanie Rynku i  Starego Miasta, gdzie podziwialiśmy  architekturę m.in. Ratusza i kamieniczek ormiańskich. Pani przewodnik opowiadała nam o wielkim wkładzie rodziny Zamojskich  w powstanie i rozwój miasta. Na zakończeni wycieczki oglądaliśmy egzotyczne zwierzęta w zamojskim ZOO. Wycieczka była bardzo interesująca i  udana.   Pogoda była wyjątkowo słoneczna, a humor dopisywał wszystkim.

  23 maja 2017 roku po raz trzeci w PSP nr 5 odbył się konkurs recytatorski w języku angielskim pod nazwą "In the World of Poetry". Jego celem było wzbogacenie wiedzy o literaturze krajów anglojęzycznych oraz promowanie aktywności twórczej uczniów. W konkursie wzięło udział 26 uczniów z ostrowieckich szkół podstawowych. Uczniowie recytowali wybrane przez siebie utwory poetyckie lub fragmenty prozy. Zwyciężyła uczennica PSP nr 1 Iga Okoń. II miejsce zajęła Katarzyna Szala z PSP nr 1, zaś III miejsce Julia Dzierżyńska z PSP nr 10. Przyznano również wyróżnienie uczennicy PSP nr 5 Aleksandrze Maj.

  Organizatorami konkursu były : M. Czaja, B. Dąbrowska, A Rożek, J. Walczak.

  22 maja 2017 r. w Zespole Szkół i Placówek Publicznych nr 3 w Ostrowcu Świętokrzyskim odbył się już XI Rejonowy Konkurs Poezji i Piosenki Religijno-Patriotycznej "Bóg, Honor, Ojczyzna" pod patronatem Prezydenta Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosława Górczyńskiego, Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży Diecezji Sandomierskiej i Sandomierskiego Gościa Niedzielnego.

  Do konkursu przystąpili uczniowie klas VI aż z siedmiu szkół podstawowych rejonu ostrowieckiego. Każdy występ recytatorski czy zaśpiewanie piosenki o tematyce religijno-patriotycznej poprzedzony był krótką prezentacją autora i jego utworu oraz pokazem multimedialnym.
  Jury konkursowe w składzie: p. Grażyna Żaczek - nauczycielka języka polskiego PG 4, p. Bożena Mróz - nauczycielka muzyki PG 3, członkini Nauczycielskiego Chóru "Coro Cantorum" przy ostrowieckim MCK oraz ks. Damian Stala - Rejonowy Duszpasterz Dzieci i Młodzieży Dekanatu Ostrowieckiego oceniali pracę uczestników konkursu, którzy mieli wyeksponować istotne i oryginalne wątki religijno-patriotyczne w polskiej poezji i piosence.
  Pierwsze miejsce za recytację wiersza pt: "Wojenna modlitwa do Matki Bożej Królowej Korony Polskiej" przyznano Kindze Chodzie z ZS i PP nr 3. Drugie miejsce zdobyła Weronika Machula z PSP nr 7 za deklamację wiersza pt: "Wawer" a trzecie miejsce uzyskała Amelia Bzymek z PSP nr 3 za prezentację wiersza pt: "Madonna ateistów".
  W kategorii piosenki religijno-patriotycznej pierwsze miejsce uzyskała Aleksandra Wiącek z PSP nr 7 za utwór pt: "Kolęda warszawska 1939". Drugie miejsce zdobyła Maria Kosiarz z PSP nr 9 za piosenkę pt: "Tarczo obronna". Trzecie miejsce przyznano Aleksandrze Wesołowskiej z PSP nr 4 za utwór pt: "Taki kraj".
  Koordynatorami konkursu byli p. dyr Wojciech Serwin, panie katechetki B. Gadkowska, L. Tokarska i D. Wiśniewska oraz nauczycielka plastyki M. Szymczyk. Nagrody ufundowali: Proboszcz i Kustosz Diecezjalnego Sanktuarium Miłosierdzia Bożego - ks. dr Andrzej Barzycki oraz Dyrekcja ZS i PP nr 3. Wszystkim biorącym udział w tak szlachetnym przedsięwzięciu gratulujemy i serdecznie dziękujemy.

  Projekty edukacyjne

   
  © 2017 Zespół Szkół i Placówek Publicznych nr 3 w Ostrowcu Świętokrzyskim

  Please publish modules in offcanvas position.