Sekretariat czynny:  poniedziałek - piątek: 7.30-15.30;   tel. +48-41-247-20-42

  godlo

  Zespół Szkół i Placówek Publicznych nr 3
  w Ostrowcu Świętokrzyskim

  Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5
  im. Stefana Żeromskiego

  Międzyszkolny Ośrodek Gimnastyki Korekcyjno - Kompensacyjnej

  Jak smakuje historia?

  W dzisiejszych czasach można uczyć się historii na wiele sposobów. Jedni wybierają tradycyjne książki, inni szukają informacji w zasobach internetu. Prawda jest jednak taka, żeby poznać historię, trzeba ją ożywić, a droga przez żołądek i kubki smakowe jest jedną z metod.

  Dlatego uczniowie klasy 5 g na lekcji historii podsumowali wiedzę, którą zdobyli w pierwszym półroczu i uzupełnili ją o kulinarne ciekawostki. Mało kto zdaje sobie sprawę, że pierwsza „książka” kucharska ma ponad 4 tys. lat i pochodzi z terenów starożytnej Mezopotamii. Jest to zespół trzech glinianych tabliczek zapisanych pismem klinowym, które zawierają 35 starożytnych przepisów. Dowiadujemy się z nich m.in., że Babilończycy kochali mięso, a swoje potrawy przyprawiali koprem i miętą, czosnkiem, który już w starożytności robił zawrotną karierę. Był dobry na wszystko i do wszystkiego. Uprawiali go Rzymianie, Asyryjczycy, Egipcjanie, Grecy, Hebrajczycy i Arabowie. Gdy w Egipcie ok. 1600 r. p.n.e. robotnicy przy budowie piramidy nie otrzymali czosnku – wybuchł bunt. W Egipcie znano też 90 gatunków chleba, a rolę słodyczy pełniły suszone owoce i miód. Na chińskim dworze w starożytności bardzo popularne były goździki, które służyły do odświeżania oddechu, z kolei pieprz był kiedyś walutą, a do Europy przywiózł go Aleksander Macedoński. Liście laurowe, które dziś wykorzystujemy do pieczeni i marynat służyły chwale bohaterów, a według cezara Augusta chroniły dom przed piorunami.
  Lekcja połączona była też z degustacją. Były egzotyczne przyprawy, które dziś są bardzo powszechne, daktyle, figi. Można było skosztować arabskiej chałwy, czy pieczywa przypominającego żydowską macę. Wszystkie te produkty są dziś znane na świecie. W jaki sposób się to stało? Na to i wiele innych pytań odpowiedzieli uczniowie podczas dzisiejszej lekcji.

   
  © 2017 Zespół Szkół i Placówek Publicznych nr 3 w Ostrowcu Świętokrzyskim

  Aktualności

  Ta strona używa plików Cookies. Czytaj więcej...