Sekretariat czynny:  poniedziałek - piątek: 7.30-15.30;   tel. +48-41-247-20-42

  godlo

  Zespół Szkół i Placówek Publicznych nr 3
  w Ostrowcu Świętokrzyskim

  Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5
  im. Stefana Żeromskiego

  Międzyszkolny Ośrodek Gimnastyki Korekcyjno - Kompensacyjnej

  8 listopada 2019 roku w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości. W tym roku świętowaliśmy 101. rocznicę odzyskania niepodległości. Uroczystość poprzedziło wprowadzenie sztandaru szkoły i wspólne odśpiewanie hymnu państwowego.

  Akademia składała się z dwóch części. Pierwszą część stanowił montaż słowno-muzyczny przygotowany przez uczniów klas V – VIII pod kierunkiem p. Jolanty Kargul i p. Renaty Kudełko. Młodzi artyści przedstawili społeczności szkolnej losy naszej Ojczyzny od utraty niepodległości po rok 1918 oraz zasługi największego bohatera walki o wolność Polski – Józefa Piłsudskiego. Uzupełnieniem omawianych treści była prezentacja multimedialna oraz wypowiedzi uczniów naszej szkoły na temat patriotyzmu i form jego wyrażania.
  W drugiej części uroczystości odbył się koncert pieśni patriotycznych, głównie pieśni legionowych, przygotowany przez p. Ryszarda Górę. Koncert ten pozwolił nam poczuć radość legionistów z walki o niepodległość.
  Patriotycznego klimatu uroczystości dodawała przepiękna dekoracja wykonana przez p. Marzenę Szymczyk, p. Danutę Wiśniewską i p. Iwonę Stańczak.

  - niech znów popłynie z serca śpiew najmłodszych…
  8 listopada 2019 r. w naszej szkole spotkali się uczniowie klas: 1 a, 1 b, 1d, 2 d i 2 e wraz z p. Wandą Ostatek, p. Bożeną Nizielska, p. Magdaleną Soboń, p. Lucyną Wiśniewką, p. Martą Ćwik oraz klas: 4 a, 4 b z panią katechetką Danutą Wiśniewską. Spotkanie zaszczyciła swoją obecnością p. wicedyrektor Anna Barańska. Na początku uroczystości wszyscy odśpiewali hymn - „Mazurek Dąbrowskiego”. Później p. wicedyrektor przypomniała historię dochodzenia Polaków do wolności. Następnie uczniowie obejrzeli krótki film o tym, jak Polska na 123 lata zniknęła z mapy Europy, a potem, dzięki męstwu i walce wielu Polaków, odzyskała niepodległość w 1918 roku. Kolejnym punktem spotkania było odśpiewanie pieśni, które towarzyszyły żołnierzom walczącym o wolność w tamtym okresie oraz piosenek napisanych współcześnie. Najpiękniej i najgłośniej wybrzmiała piosenka wspominająca tamte czasy pt. „Myślimy dzisiaj o Polsce”. Był to bardzo doniosły moment tej uroczystości i wszyscy śpiewający bardzo się wzruszyli.

  Na koniec uczniowie klas pierwszych i czwartych stanęli do pamiątkowej fotografii trzymając w dłoniach kartki białe i czerwone, z których powstała flaga naszego państwa. Ten dzień na pewno utkwi w pamięci wszystkim uczestnikom, a szczególnie pierwszoklasistom.

  Organizatorkami tego spotkania były panie:  Wanda Ostatek i Bożena Nizielska, Danuta Wiśniewska.

  Snuj się snuj bajeczko! A było tak: niedaleczko, właśnie tutaj nad rzeczką, mieszkała wdowa z córeczką...Bajką o Czerwonym Kapturku i złym wilku uczniowie klasy 1c rozpoczęli, przypadające na 5 listopada obchody Dnia Postaci z Bajek.

  Klasą zawładnęli: Halk, Power Rengers,Batman, Supermen,Żółw Ninja, Czarodziej z Krainy Oz, Wróżka i Calineczka.

  W konkursie zagadek o bajkowych postaciach bezkonkurencyjne były: Gabrysia Rogowska i Oliwcia Wojtyła. Dzieci przypominały treść najpiękniejszych bajek: Pinokia, Kota w butach, Jasia i Małgosi i innych. Nad całością czuwała dobra królowa p. Iwona Stańczak.

  5 listopada 34 uczniów z naszej szkoły odebrało certyfikaty językowe z języka angielskiego i niemieckiego.
  Serdeczne gratulacje wszystkim uczniom, nauczycielom i rodzicom złożył Prezydent Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego - pan Jarosław Górczyński.
  Certyfikaty naszym uczniom i absolwentom wręczyły panie Marta Dobrowolska - Wesołowska - dyrektor szkoły, pani Małgorzata Czaja - nauczyciel języka angielskiego i pani Beata Brzeźnicka - nauczyciel języka niemieckiego.
  Uroczystość miała miejsce w pięknych wnętrzach Orowieckiego Browaru Kultury.

  certyfikaty


  6 listopada 2019 r. klasa 6 b wraz z wychowawczynią p. Edytą Walas odwiedziła filię Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej i wzięła udział w warsztatach na temat odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie uczestniczyli w pogadance, podczas której mogli odpowiedzieć na pytania: Co to jest niepodległość? Kim jest patriota? Spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze. Dzieci wykazały się dużą wiedzą na temat znaczenia godła, flagi oraz hymnu polskiego. Udzielały szczegółowych informacji o twórcy Legionów Polskich - Józefie Piłsudskim. Wypowiadały się o formach obchodów Święta Niepodległości; wskazały także inne ważne święta narodowe obchodzone w naszym kraju. Podczas żywej dyskusji uczniowie rozwiązali zagadki, krzyżówkę tematyczną oraz wspólnie stworzyli KODEKS PATRIOTY. Na zakończenie spotkania obejrzeli prezentację z ciekawostkami na temat życia Pierwszego Marszałka Polski - Józefa Piłsudskiego oraz w ramach konkursu wykonali plakaty. Spotkanie było bardzo ciekawą lekcją historii kształtującą postawę obywatelską młodych ludzi.

  5 listopada 2019 r. w naszej szkole uczniowie klas IV i V uczestniczyli w koncercie pieśni patriotycznych. Koncert został zorganizowany z okazji Narodowego Święta Niepodległości, które obchodzimy 11 listopada. Uczniowie mieli więc możliwość uczczenia tego szczególnego dla nas, Polaków dnia w sposób muzyczny. Najpierw wysłuchali kilku pieśni patriotycznych w wykonaniu koleżanek z klas: V c, VI a i VIII a. Następnie wspólnie zaśpiewali najbardziej znane pieśni legionowe, które towarzyszyły legionistom i ich wodzowi – Józefowi Piłsudskiemu w drodze do niepodległości. Koncert przygotowali nauczyciele muzyki – p. Iwona Stańczak i p. Ryszard Góra. Oprawę plastyczną stanowiła wystawowa prac konkursowych, które zostały zgłoszone do szkolnego konkursu historycznego „Józef Piłsudski – życie i działalność”. Uroczystość przygotowały nauczycielki historii – p. Jolanta Kargul i p. Renata Kudełko.

   
  © 2017 Zespół Szkół i Placówek Publicznych nr 3 w Ostrowcu Świętokrzyskim

  Aktualności

  Ta strona używa plików Cookies. Czytaj więcej...