Sekretariat czynny:  poniedziałek - piątek: 7.30-15.30;   tel. +48-41-247-20-42

  godlo

  Zespół Szkół i Placówek Publicznych nr 3
  w Ostrowcu Świętokrzyskim

  Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5
  im. Stefana Żeromskiego

  Międzyszkolny Ośrodek Gimnastyki Korekcyjno - Kompensacyjnej

  Pod koniec maja uczniowie klas I – III wzięli udział w przedstawieniu pt. „Witajcie w Europie” przygotowanym przez uczniów klasy II a, II b pod opieką p. Agnieszki Brożek i IV a pod opieką p. Alicji Musiał.

  Uczniowie poznali kraje należące do UE i to czym się one charakteryzują, ich flagi, największe miasta, zabytki. Poznali greckich bogów i królową Elżbietę. Usłyszeli piosenki o krajach UE. Zobaczyli jak tańczy się Zorbę i Flamenco.

  10 maja 2018 r. pod opieką naszych wychowawczyń - p. Mirosławy Zaremby i p. Doroty Dziubek – oraz p. Janusza Ozdoby pojechaliśmy na wycieczkę do Sandomierza i Baranowa.

  Najpierw odwiedziliśmy Baranów, gdzie w pięknym parku znajduje się jedna z najcenniejszych, najpiękniejszych i najlepiej zachowanych dawnych rezydencji magnackich - renesansowy zamek. Trzykondygnacyjna budowla z czterema basztami i wieżą, zbudowana na planie prostokąta, zrobiła na nas ogromne wrażenie. Podziwialiśmy wewnętrzny dzieciniec z pięknymi krużgankami, zwiedziliśmy kaplicę, Salę Portretową z wizerunkami królów polskich, a także Galerię Tylmanowską z obrazami przedstawiającymi panoramy włoskich miast.

  Po kupieniu pamiątek ruszyliśmy do Sandomierza – królewskiego miasta położonego na siedmiu wzgórzach, nazywanego „małym Rzymem”. Tam wędrowaliśmy trasą podziemną, m. in. chodnikiem górniczym, korytarzem straceńców, chodnikiem upadowym. Byliśmy też w komnacie Haliny Krępianki. Legendę o tej niezwykłej sandomierzance, a także wiele ciekawostek opowiedziała nam pani przewodnik.

  Możliwość obejrzenia Sandomierza od strony Wisły umożliwił nam rejs statkiem. Płynęliśmy największym spośród trzech kursujących po rzece, czyli „Syrenką”. Podziwialiśmy przyrodę i Stare Miasto z kościołem Świętego Jakuba, zamkiem, synagogą, a kiedy zmieniliśmy kierunek – naszym oczom ukazało się Collegium Gostomianum. Dostrzegliśmy też katedrę, zamek i Dom Długosza.

  Później wędrowaliśmy malowniczym Wąwozem Królowej Jadwigi, a następnie spędziliśmy czas, zwiedzając sandomierską Starówkę. Mieliśmy też kilka chwil na to, by przyjrzeć się, jak kręcono jedną ze scen serialu „Ojciec Mateusz”. Niektórzy zdobyli autografy obecnych tam aktorów.

  Poznaliśmy kolejne niezwykłe miejsca, zdobyliśmy dużo ciekawych wiadomości. Pogoda nam dopisała. Dobrze się bawiliśmy. To była udana wycieczka!

  22 maja 2018 r. wyjechałam – razem z moją mamą oraz p. Danutą Wiśniewską - do Bochni, gdzie miał się odbyć XI Festiwal „Integracja malowana dźwiękiem”. Swój udział zgłosiło 433 uczestników. Do konkursu zakwalifikowało się 88 osób w następujących kategoriach: integracyjny duet muzyczny, zespół muzyczny oraz kabaret. Były wśród nich osoby pełnosprawne i niepełnosprawne.

  W Bochni byłam 3 dni. Miałam zaśpiewać w duecie z niepełnosprawną Oliwką, która pochodziła z Zawiercia. Zapoznałyśmy się zaraz po przyjeździe. Okazała się bardzo sympatyczną dziewczynką!

  Pierwszego dnia uczestniczyłyśmy w warsztatach, które prowadziła znana aktorka – Olga Bończyk. Kolejnego odbywały się próby – najpierw z orkiestrą, a później z kwartetem skrzypcowym.

  Konkurs odbył się w Hali Widowiskowo - Sportowej. Po uroczystym rozpoczęciu i recitalu Hanny Śleszyńskiej, uczestnicy zaprezentowali swoje utwory. Ich występy oceniało jury w składzie: Adrianna Biedrzyńska, Aleksandra Królik, Hanna Śleszyńska, Janusz "Yanina" Iwański, Maurycy Polaski i Jacek Zieliński.

  Po zmaganiach konkursowych na scenie wystąpił artysta folk - disco polo Kordian Cieślik, któremu towarzyszył pięcioletni Olaf. Niewidomy chłopiec akompaniował mu na keyboardzie. Było to dla mnie wielkim, wzruszającym przeżyciem.

  Po ogłoszeniu wyników, na zakończenie, wystąpił zespół „Skaldowie”. Festiwal był niezapomnianym spotkaniem. Poznałam wiele niezwykłych osób, a szczególnie chciałabym napisać o Oliwce, mojej koleżance z duetu, oraz o Marku, który nie chodzi i nie widzi. Wszystkich nas połączyła muzyka, która ma niezwykłą moc,. Nie tylko śpiewaliśmy, ale czuliśmy się odpowiedzialni za naszych niepełnosprawnych przyjaciół.

  W ramach projektu "Wokół niepodległości" dnia 23 maja 2018 r. klasa IV c wybrała się na wędrówkę do Parku Miejskiego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim. Celem wyjścia było obejrzenie pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego. Uczniowie oddali hołd wielkiemu wodzowi w 100. rocznicę odzyskania niepodległości. Wyjście poprzedzały zajęcia lekcyjne zapoznające uczniów z wielkim patriotą i przywódcą odradzającej się, niepodległej II Rzeczypospolitej.

   

  Ogólnopolski Młodzieżowy Konkursu Krajoznawczy „Poznajemy Ojcowiznę” organizowany jest od początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku przez Radę Programową do spraw Młodzieży Szkolnej Zarządu Głównego PTTK oraz redakcję „Poznaj swój kraj”. 

  To największe i najważniejsze przedsięwzięcie krajoznawczo - turystyczne w środowisku dzieci i młodzieży szkolnej w Polsce ma przede wszystkim na celu zachęcenie młodych ludzi do poznawania Ziemi Ojczystej. Jak podają organizatorzy, corocznie uczestniczy w nim ponad 6000 uczniów z całej Polski. Poprzez kolejne eliminacje zostają wyłonieni laureaci etapu centralnego.

  W tym roku w gronie laureatów, jako jedyny z woj. świętokrzyskiego, znalazł się uczeń naszej szkoły – Filip Rachwał z kl. IV a. Za pracę Mój pradziadek z Batalionu Pancernego „Golski” – napisaną pod kierunkiem p. Mirosława Zaremby - otrzymał Nagrodę Specjalną Związku Powstańców Warszawy.

  Filip uczestniczył w Centralnym Zlocie Laureatów Konkursu, który odbył się w dniach 25 - 27 maja 2018 r. w Przeworsku. Zwycięzcom wręczono nagrody, pamiątkowe dyplomy i listy gratulacyjne, a także zapewniono wiele atrakcji, m.in. wycieczki - po Przeworsku, kolejką wąskotorową na trasie Przeworsk - Dynów, zwiedzanie - Muzeum Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej, Podziemnej Trasy Turystycznej „Rzeszowskie piwnice”. Podczas Zlotu odbył się także XIII Ogólnopolski Konkurs Turystyczny „Na najlepszy produkt turystyczny w regionie”, w którym Filip zajął I m. wśród uczniów szkół podstawowych.

   
  © 2017 Zespół Szkół i Placówek Publicznych nr 3 w Ostrowcu Świętokrzyskim

  Menu boczne

  Ta strona używa plików Cookies. Czytaj więcej...