Sekretariat czynny:  poniedziałek - piątek: 7.30-15.30;   tel. +48-41-247-20-42

  godlo

  Zespół Szkół i Placówek Publicznych nr 3
  w Ostrowcu Świętokrzyskim

  Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5
  im. Stefana Żeromskiego

  Międzyszkolny Ośrodek Gimnastyki Korekcyjno - Kompensacyjnej

  20 maja 2019 roku klasy VI a, VII b i czworo uczniów z klasy VII d pod opieką pań: Barbary Gadkowskiej, Mirosławy Zaremby i Doroty Dziubek udały się do Jarnołtówka na 6 dni w ramach Zielonej Szkoły.

  Miejscowość ta leży w malowniczym zakątku województwa opolskiego na wschodnim krańcu Sudetów u podnóża Gór Opawskich (nazwa gór pochodzi od rzeki Opawy). Zwiedzających zachwyca bogactwo przyrody i różnorodność krajobrazów. Świat flory i fauny jest unikalny, niektóre okazy występują tu jako jedyne w całej Europie. Aby więc skutecznej ochraniać zagrożone gatunki, ustanowiono 3 rezerwaty przyrody. Niektóre miejsca oglądaliśmy z daleka, ponieważ turyści nie mają tam wstępu. Chodziliśmy po wyznaczonych ścieżkach przyrodniczo – dydaktycznych, gdzie znajdowały się ponumerowane przystanki opisujące to miejsce, historię oraz procesy zachodzące w przyrodzie.

  Warunki klimatyczne są tu specyficzne, sprzyjają wypoczynkowi i rozwojowi różnych form turystyki, nic więc dziwnego, że już wiek XIX przyniósł rozwój turystyki. Atrakcją są: bliskość góry Biskupia Kopa, na którą prowadzi szlak turystyczny oraz Złoty Potok, z którego pozyskiwano złoto, oczywiście w małych ilościach. Okolicę nazwano Śląską Szwajcarią.

  Mieszkaliśmy w Domu Wczasów Dziecięcych „Karolinka”. To bardzo przyjazne miejsce – wyrozumiała Pani Dyrektor, wspaniali, pomysłowi wychowawcy. Warunki były bardzo dobre – 2-, 3- osobowe pokoje. Wokół budynku znajdowały się boiska do gier i zabaw, siłownia. Nikt się nie nudził, bo każdy znalazł coś dla siebie. Warto wspomnieć o jedzeniu, którego było pod dostatkiem – na śniadanie i kolację był „szwedzki stół”, więc i niejadki mogły być usatysfakcjonowane.

  W trakcie pobytu w Jarnołtówku odbyliśmy trzy wycieczki autokarowe.

  W Głuchołazach zwiedziliśmy ciekawe miejsca i odpoczęliśmy przy tężni cieszącej się popularnością wśród mieszkańców.

  Kolejnego dnia udaliśmy się do Mosznej, gdzie zwiedziliśmy zabytkową rezydencję śląskiego rodu Tiele-Wincklerów, potentatów przemysłowych. Zamek jest częściowo udostępniony do zwiedzania. Posiada 365 pomieszczeń i 99 wież i wieżyczek. Jego powierzchnia wynosi 8 tysięcy m2, a otacza go ponad 200 hektarowy park, w którym rosną nawet trzystuletnie dęby i prześliczne olbrzymie rododendrony. Pałac zrobił na nas olbrzymie wrażenie, czuliśmy się jak w bajce. Przewodnik ciekawie opowiadał o historii zamku, jego mieszkańcach, a także o krążących legendach.

  Kolejnym miejscem, które obejrzeliśmy, była ciągnąca się przez 530 metrów Jaskinia Na Pomezi. To największy obiekt w Czechach powstały w wyniku rozpuszczania krystalicznego marmuru. Ściany olśniewają zwiedzających różnymi kolorami – pomarańczowymi, żółtymi, białymi, brązowymi. Można podziwiać stalaktyty, stalagmity, kaskady, małe młaki i jeziorka. Ozdobą są oryginalne nacieki, np. ucho słonia, olbrzymie serce, wierzba.
  Sześć dni upłynęło bardzo szybko! To była niezwykła przygoda! Wróciliśmy bardzo zadowoleni z olbrzymim bagażem doznań.

  W ramach ogólnopolskiej kampanii „Dobrze Cię widzieć” 29 maja w klasie 1 b została przeprowadzona specjalna lekcja z zakresu bezpieczeństwa na drodze. Uczniowie odgrywali scenki odzwierciedlające sytuację na ulicy, dzielili się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami. Dzieci obejrzały także filmy animowane wskazujące na prawidłowe zachowanie się pieszych na drodze oraz podkreślające wagę bycia widocznym dzięki kamizelkom odblaskowym. Na zakończenie uczniowie otrzymali pamiątkowy plan lekcji oraz kamizelkę odblaskową.

  28 maja klasa 2 d odwiedziła gabinet pomocy medycznej w naszej szkole. Dzieci zadawały pytania na temat trudnego i odpowiedzialnego zawodu wykonywanego przez panią pielęgniarkę. Wszyscy uczniowie mieli okazję wziąć udział w ćwiczeniach udzielania pierwszej pomocy. To było bardzo kształcące i pouczające spotkanie. Na koniec dzieci wręczyły pani pielęgniarce laurkę z życzeniami zdrowia.

  Już po raz siódmy w naszej szkole odbył się „Dzień Odkrywania Talentów”. Od samego początku naszym działaniom skupionym wokół odkrywania i promowania uczniowskich uzdolnień przyświecają słowa Stanisława Staszica:

  "Talent jest jak kawałek szlachetnego, ale surowego metalu; dopiero pilna praca go obrobi i wartość mu wielką nadaje".

  Kładziemy nacisk na indywidualne podejście do ucznia, rozwijanie jego zainteresowań, pasji, uzdolnień. Uruchamiamy potencjał tkwiący w dzieciach i wspieramy w tym, aby mogły go rozwijać, mieć możliwość odniesienia sukcesu. Podsumowaniem całorocznych działań jest właśnie „Dzień Odkrywania Talentów”.

  W tym roku, wzorem lat ubiegłych, przygotowano różnorodne konkursy i rozgrywki sportowe skierowane do uczniów z różnych grup wiekowych. Nad przygotowaniem tak szerokiej oferty czuwała p. wicedyrektor M. Urban.

  KONKURS

  ORGANIZATORZY

  Turniej matematyczny „1 z 10”

  p. Agnieszka Mazur, p. Magdalena Jasińska

  Konkurs recytatorski poezji dziecięcej

  p. Iwona Pater, p. Anna Zychnowska, p. Małgorzata Łojek

  Konkurs żonglowania piłką

  p. Renata Barański, p. Paweł Łagoda

  Godzina talentów – przegląd talentów klasy IV a

  p. Ewelina Zagórna

  Jeden z dziesięciu – konkurs wiedzy ogólnej

  p. Katarzyna Tomala, p. Aneta Surowiecka

  Spelling, czyli mistrz literowania w j. angielskim

  p. Magdalena Kucharczyk

  Konkurs rzutów do kosza

  p. Michał Kępczyński, p. Andrzej Waniel, p. Wojciech Serwin

  Rozgrywki „Dwa ognie”

  p. Wioletta Walerowicz

  Konkurs przyrodniczy

  p. Iwona Kara

  Konkurs matematyczny

  p. Danuta Mirska-Mazur, p. Beata Adamska

  Mistrz klawiatury

  p. Jolanta Gawron, p. Dariusz Mruk

  Mistrz dyktanda w j. angielskim

  p. Anna Rożek

  Konkurs pięknego czytania po angielsku

  p. Małgorzata Czaja, p. Beata Dąbrowska

  Listen and write – dyktando w języku angielskim

  p. Alicja Musiał

  Doświadczenia chemiczne –kule musujące do kąpieli

  p. E. Baran-Żelaszczyk  Odbyła się także impreza „Pokaż swój talent!” wypełniona śpiewem, tańcem, recytacją własnych utworów, grą na różnych instrumentach, pokazem taekwondo. Za tę część byli odpowiedzialni: p. Mirosława Zaremba, p. Dorota Dziubek, p. Aneta Surowiecka, p. Ryszard Góra. Zostało także zaprezentowane przedstawienie przygotowane przez p. Jolanta Kargul.

  Uczniowie mieli możliwość zaprezentowania swoich mocnych stron, przeżycia sukcesu, uczestniczenia w dobrej zabawie - kolejny raz zamieniliśmy zwykły dzień w naprawdę wyjątkowy!

  Maj jest miesiącem iście rodzinnym. Mamy długi weekend majowy, który spędzamy z najbliższymi, Dzień Matki, potem zaraz w czerwcu Dzień Dziecka i Dzień Ojca. Dlatego też majowe obchody Dnia Dobrego Słowa przygotowaliśmy w klimacie rodzinnym.
  Dziś mali jak i duzi mogli zabrać tradycyjne kupony z dobrym słowem. Na lekcjach języka polskiego czytaliśmy fragmenty „Pana Tadeusza” mówiące o grzeczności i staropolskich obyczajach, a Koło Polonistyczne „Kajet” we współpracy z Samorządem Uczniowskim przygotowało gazetkę.
  Doskonale w obchody te wpisał się też nasz sobotni Festiwal Talentów. Uczniowie naszej szkoły do wspólnej zabawy zaprosili swoich najbliższych, aby spędzić z nimi czas w miłej atmosferze i pochwalić się rodzinnymi talentami. Nie zabrakło w gronie tym sportowców, doskonałych wokalistów oraz muzyków.
  Przez te działania chcieliśmy zwrócić naszym uczniom uwagę na to, że dobrymi, pozytywnymi słowami należy otaczać się wszędzie, a „grzeczne” słówka są nam bardzo potrzebne, szczególnie w kontaktach z najbliższymi.

   
  © 2017 Zespół Szkół i Placówek Publicznych nr 3 w Ostrowcu Świętokrzyskim

  Aktualności

  Ta strona używa plików Cookies. Czytaj więcej...