Sekretariat czynny:  poniedziałek - piątek: 7.30-15.30;   tel. +48-41-247-20-42

  godlo

  Zespół Szkół i Placówek Publicznych nr 3
  w Ostrowcu Świętokrzyskim

  Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5
  im. Stefana Żeromskiego

  Międzyszkolny Ośrodek Gimnastyki Korekcyjno - Kompensacyjnej

   

  Dzień Dobrego Słowa

  dds

  W roku szkolnym 2018/2019 nasza szkoła przystąpiła do projektu Dnia Dobrego Słowa. Inicjatywa ta ma pomóc czynić świat lepszym, piękniejszym, szczęśliwszym.

  CELE PROJEKTU:

  • propagowanie zasad kulturalnego zachowania w sytuacjach dnia codziennego,
  • podkreślenie szacunku dla języka polskiego,
  • uświadomienie konieczności dbania o czystość,
  • poprawność języka,
  • rozwijanie sprawności komunikacyjnej uczniów.

  Dzień Dobrego Słowa obchodzimy w każdy 13. dzień miesiąca. Jeśli uda nam się wytrwać w tym postanowieniu do czerwca, nasza szkoła otrzyma certyfikat.

  KOORDYNATOR:

  • Katarzyna Tomala

  HYMN „DNIA DOBREGO SŁOWA”
  sł. Agnieszka Cybulska, muz. zespół Weekend ,,Ona tańczy dla mnie”

  Ref.: Ja, dobrze je znam
  I w sercu mym
  Wciąż świeci Słońce
  Bo bez dobrych słów
  Magicznych słów
  Smutek by wokół gościł
  Je, je, dobrze je znam, dobrze je znam, oooo

  1. Dobrym słowem witam każdy nowy dzień
  I nie ukrywam sprawia to przyjemność
  Wszyscy ludzie wokół uśmiechają się
  Dziś tylko radość wyłania się z mroku…
  Proszę wszystkich dbajmy o słownictwo swe
  W nim tyle piękna, dobra i miłości
  Przecież każdy człowiek dobrze o tym wie,
  Że to jest magia – daje moc radości…
  Dobrze je znam, dobrze je znam, ooooo…

  ROK SZKOLNY 2019 / 2020

  WRZESIEŃ, PAŹDZIERNIK

  Z dobrymi słowami do mieszkańców osiedla

  Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego wróciliśmy do tradycji organizowania w naszej placówce Dnia Dobrego Słowa w każdy 13. dzień miesiąca.
  We wrześniu uczyliśmy się słowa „cześć” w obcych językach, a dla wszystkich marud przygotowaliśmy kupony z dobrymi słowami. Była to jednak rozgrzewka przed tym, co przygotowaliśmy w październiku.

  Z racji obchodów Dnia Nauczyciela październikowy Dzień Dobrego Słowa w naszej szkole odbył się we wtorek 15 października. Od rana na lekcjach języka polskiego starsi uczniowie przygotowali karteczki z dobrymi słowami. Gdy szkolna pozytywka była już pełna, uczniowie kl. 2c pod opieką wychowawcy p. Marty Ćwik i polonisty p. Katarzyny Tomali udali się na spacer wokół szkoły. Napotkanym przechodniom dzieci wręczyły karteczki z dobrymi słowami. Jest nam niezmiernie miło, że podczas spaceru udało się nam spotkać dzieci z Przedszkola Publicznego nr 19, z którym sąsiaduje nasza szkoła. Wierzymy, że udało nam się poprawić im humor.

  LISTOPAD

  Na dobre rozkręciliśmy się z obchodami Dnia Dobrego Słowa w naszej szkole. Listopadowe obchody poświeciliśmy kulturze stroju i zorganizowaliśmy II Szkolny Fashion Week.

  Wbrew temu co uważa większość ludzi, o jego wartości nie świadczą markowe ubrania, ale to jakim jest człowiekiem. Każda okazja, czy to wyjście do szkoły, pracy, obiad u babci, rodzinne przyjęcie, wymaga od nas odpowiedniego stroju, który jest dostosowany do wydarzenia, w którym bierzemy udział.

  Podczas tegorocznej Gali Fashion w naszej szkole skupiliśmy się na różnorodności strojów z różnych zakątków świata. Ubranie, które w innym regionie świata jest czymś normalnym, u nas niestety nie zawsze byłoby dobrze odebrane. Wyobraźcie sobie na przykład takiego ucznia, który do szkoły przyszedłby w indiańskim pióropuszu lub uczennicę, która po korytarzu szkolnym biegałaby w kimono. Choć dla nas taki strój jest egzotyczny i raczej założylibyśmy do na bal karnawałowy, to w innych regionach świata jest czymś naturalnym.

  Uczniowie klas 4 i 5 na długiej przerwie zaprezentowali tę odmienność stroju. Mieliśmy stroje prosto z paryskich wybiegów (wiadomo Paryż – stolica mody), japońskie kimona, piękne hiszpańskie sukienki, ubrania inspirowane szkocką kratką, a także stroje prosto z Afryki czy od rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej. Nie zabrakło też strojów inspirowanych naszymi strojami ludowymi, bo nasza kultura jest przecież barwna także i pod tym względem.

  GRUDZIEŃ

  Grudniowy Dzień Dobrego Słowa upłynął nam pod znakiem oczekiwania na święta. Klasy młodsze przygotowały serduszka na choinkę. Zawierały one słowa, które dla dzieci są ważne. Ozdobami tymi udekorowaliśmy szkolny korytarz. Z kolei dla klas starszych przygotowaliśmy świąteczny challange. Zadaniem uczniów było wykonanie jak największej liczby zadań z przygotowanej listy. Uczyliśmy się także składać świąteczne życzenia.

  STYCZEŃ

  Styczniowy Dzień Dobrego Słowa w ZSiPP nr 3 w Ostrowcu Świętokrzyskim upłynął nam w niezwykle rozśpiewanej atmosferze. W tym dniu uczyliśmy się hymnu Dnia Dobrego Słowa, a następnie wspólnie śpiewaliśmy go. Nagraliśmy też specjalny teledysk. Przesłaliśmy go także z pozdrowieniami do naszej zaprzyjaźnionej Szkoły Podstawowej w Górzynie, z którą realizujemy projekt e-twinningowy. Mamy nadzieję, że zaraziliśmy ich dobrą energią i może oni również przyłączą się do obchodów Dnia Dobrego Słowa.

  LUTY

  Przepraszam, myślę, lubię, czyli listowy Dzień Dobrego Słowa

  Tradycyjnie 13. dzień miesiąca w Zespole Szkół i Placówek Publicznych nr 3 w Ostrowcu Świętokrzyskim obchodzimy pod znakiem Dnia Dobrego Słowa. W lutym upłynął nam on pod znakiem pisania listów.
  W akcji wzięła udział klasa 6e oraz chętne osoby. Uczniowie napisali kilka listów do swoich kolegów i koleżanek, które pełne były ciepłych i życzliwych słow. Nie zabrakło w nich także wspomnień z ferii, które bardzo szybko się skończyły. Niektórzy z nas napisali listy do osób, którym wyrządzili jakąś krzywdę. W kilku słowach oczywiście przeprosili za swoje zachowanie.

   

  ROK SZKOLNY 2018 / 2019

  WRZESIEŃ, PAŹDZIERNIK

  We wrześniu i październiku w naszej szkole po raz pierwszy obchodziliśmy Dzień Dobrego Słowa. Zarówno uczniowie, jak i nauczyciele zaangażowali się w działania.

  Krótki termin przygotowań do wrześniowych obchodów Dnia Dobrego Słowa spowodował, że w podjęte działania włączyły się tylko wybrane osoby ze szkoły. We wrześniu Koło Polonistyczne „Kajet” wykonało gazetkę tematyczną, w której zacytowało znanych Polaków, przygotowało savoir-vivre w pigułce oraz zapoznało szkołę z akcją Dnia Dobrego Słowa. Koordynatorka akcji – p. Katarzyna Tomala wraz z Panią Dyrektor Martą Dobrowolską - Wesołowską przygotowały plan pracy na cały rok.

  Październikowy Dzień Dobrego Słowa obchodzony był już z większym rozmachem. Dzień 13 października przypadł w sobotę, dlatego też w naszej Szkole Dzień Dobrego Słowa obchodziliśmy w poniedziałek 15 października. W tym dniu chętni uczniowie przyszli do szkoły w koszulkach z śmiesznym i pozytywnym napisem. Każdy, kto poczuł się gorzej w ten dzień, mógł „Przygarnąć dobre słowo”. Szkolne korytarze pełne były też pozytywnych emocji. Każda klasa przygotowała specjalne plakaty na ten dzień, z kolei dzieci z klas młodszych oblepiły drzwi swoich klas kolorowymi i uśmiechniętymi buźkami.

  Prawdziwą niespodziankę przygotowała pani dyrektor, która na chodniku prowadzącym do szkoły i na schodach wejściowych namalowała miłe słowa, które sprawiły, że droga do szkoły i ze szkoły jest bardzo przyjemna.
  To jeszcze nie koniec naszych działań, dopiero się rozkręcamy! Za miesiąc udowodnimy, że znamy też dobre słowa w języku angielskim.


   LISTOPAD

  Listopadowe obchody Dnia Dobrego Słowa w naszej szkole odbyły się pod hasłem dobrych słów w języku angielskim. Chętni uczniowie przygotowali plakaty w języku angielskim, w których zachęcali do stosowania miłych słów i zwrotów grzecznościowych w j. obcym.

  Koło polonistyczne „Kajet” przygotowało gazetkę na holu szkoły, w której uczniowie zwrócili uwagę na zwroty grzecznościowe w kilku europejskich językach i zachęcali uczniów do ich nauki i do stosowania podczas wakacyjnych podróży.

  Samorząd Uczniowski przygotował z kolei akcję specjalną. Każdy uczeń, który w dniu 13 listopada przyszedł do szkoły ubrany w koszulkę z pozytywnym napisem był niepytany i nie pisał niezapowiedzianych kartkówek. Inwencja naszych uczniów nie zna granic, więc niektóre napisy na koszulkach były bardzo oryginalne. Do akcji włączyli się też nauczyciele. Dowiedzieliśmy się np. że jedna z pań od j. polskiego potrzebuje kawy, a pani katechetka chciała wszystkim powiedzieć, że „Bóg sam wystarczy”. 

  Samorząd Uczniowski przygotował też pokaz mody pod hasłem „Mundurek i garniturek”. Pokaz odbył się na przerwie. W ten sposób uczniowie chcieli zwrócić uwagę swoich kolegów na kulturę stroju i jego odpowiedni dobór w zależności od okazji. Uczniowie prezentowali stroje galowe, do teatru, na przyjęcie u babci, a także zwykły szkolny strój na „co dzień”. Każdy, kto poczuł się źle w tym dniu, mógł poczęstować się kuponem z dobrym słowem. Listopada pogoda sprawiła, że dobre słowa „szły jak ciepłe bułeczki”

  GRUDZIEŃ

  Grudniowe obchody zdominowała tematyka świąteczna. Uczniowie szkoły wykonali łańcuch choinkowy z „dobrych słów”. Na ogniwkach łańcucha znalazły się słowa, które są dla nas miłe, ważne, dobrze nam się kojarzą i sprawiają, że na twarzach pojawia się uśmiech. „Mama”, „tata”, „babcia”, „dziadek”, „szarlotka”, „czekolada”, „wakacje” – to tylko nieliczne słowa, które znalazły się na łańcuchu. Wszyscy ci, którzy są spragnieni świąt, mogli zabrać ze sobą specjalny „świąteczny kupon”. Da najwytrwalszych przygotowaliśmy kalendarz adwentowy, który odlicza dni do świąt Bożego Narodzenia, a także zawiera jedno zadanie, które należy wykonać. Zadania nie są łatwe, ale dzięki nim stajemy się dla siebie milsi i życzliwsi w tym przedświątecznym czasie.

  STYCZEŃ

  W styczniu w Zespole Szkół i Placówek Publicznych nr 3 w Ostrowcu Świętokrzyskim Dzień Dobrego Słowa obchodziliśmy tuż przed feriami – 11 stycznia.

  Z tej okazji uczniowie naszej szkoły przygotowali szkolną „POZYTYW-kę”, czyli pudełko z dobrymi słowami. Karteczki do „POZYTYW-ki” przygotowały klasy młodsze oraz wybrane klasy starsze na pierwszej w tym dniu lekcji. Następnie karteczki zostały zebrane, a szkolna „POZYTYW-ka” stanęła w jednej z sal polonistycznych. Każdy w razie potrzeby może do niej zajrzeć.

  Z kolei Koło Polonistyczne „Kajet” przygotowało gazetkę, w której zachęcaliśmy, aby zabrać dobry humor i dobre słowo na ferie. Tradycyjnie każdy mógł też skorzystać z kuponu z dobrym słowem, a dla najmłodszych uczniów przygotowano ortograficzny challange – zimowe słowa do zapamiętania.

  LUTY

  W Zespole Szkół i Placówek Publicznych nr 3 w Ostrowcu Świętokrzyskich 13 lutego obchodziliśmy kolejny Dzień Dobrego Słowa. Tym razem uczyliśmy się dobrych słów w j. niemieckim. Uczniowie kl. 7 i 8 pod kierunkiem nauczycieli j. niemieckiego przygotowali plakaty, które rozwieszono na szkolnym korytarzu. Tradycyjnie Koło Polonistyczne „Kajet” przygotowało tematyczną gazetkę. Jak zwykle kupony z dobrymi słowami Rysnopisu rozchodziły się jak świeże bułeczki.

  W lutym obchodzimy też walentynki, dlatego też Dzień Dobrego Słowa odbywał się pod znakiem walentynkowej poczty, w której adresaci listów na pewno znajdą wiele ciepłych słów.

  MARZEC

  Od 21 lutego, przez cały marzec, w Zespole Szkół i Placówek Publicznych nr 3 w Ostrowcu Świętokrzyskim obchodziliśmy Miesiąc Języka Polskiego. Była to doskonała okazja do zwrócenia uwagi naszym uczniom na piękno ojczystego języka, a marcowy Dzień Dobrego Słowa idealnie wpisał się w te obchody.

  Podczas miesięcznego świętowania uczniowie wykonali plakaty, w których zwrócili uwagę swoich kolegów na zasady ortograficzne, ciekawostki językowe, a także sięgnęli do słowników staropolskich i zaprezentowali najciekawsze słowa, które wyszły już z użycia. Gotowe plakaty zawisły w sali polonistycznej, na korytarzu szkolnym oraz świetlicy środowiskowej. Zaangażowanie uczniów było bardzo duże, a wyszukane archaizmy zaciekawiły wszystkich i pozwoliły starszym uczniom błysnąć na języku polskim.
  Chętni uczniowie wykonywali też plakaty zachęcające do wykluczenia wulgaryzmów z języka polskiego. Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się dopiero w przyszłym tygodniu, ale jury ma nie lada orzech do zgryzienia.

  Tradycyjnie przygotowaliśmy też wiosenną gazetkę, w której wyjaśniliśmy pochodzenie wybranych związków frazeologicznych. Na lekcjach języka polskiego czytaliśmy też książki polskich autorów – m.in. Małgorzaty Musierowicz, mogliśmy zasiąść w Kawiarence Literackiej i poczytać wiersze o wiośnie, a także podszlifować ortografię z rymowankami. Dla łasuchów – tych słodyczowych i książkowych - przygotowaliśmy „małe Conieco” z wyzwaniem czytalniczym. Z kolei biblioteka szkolna przygotowała akcję „Randka w ciemno z biblioteką szkolną”, podczas której dzieci wypożyczały książki owinięte w przepiękny kolorowy papier. Z jakim wyzwaniem czytelniczym przyjdzie się im zmierzyć, dowiedzą się dopiero w domu.

  Tradycyjnie też były kupony z dobrym słowem, a także staraliśmy się być dla siebie życzliwi i serdeczni.

  KWIECIEŃ

  .

  kwiecien

  MAJ

  Rodzinny Dzień Dobrego Słowa

  Maj jest miesiącem iście rodzinnym. Mamy długi weekend majowy, który spędzamy z najbliższymi, Dzień Matki, potem zaraz w czerwcu Dzień Dziecka i Dzień Ojca. Dlatego też majowe obchody Dnia Dobrego Słowa przygotowaliśmy w klimacie rodzinnym.

  Dziś mali jak i duzi mogli zabrać tradycyjne kupony z dobrym słowem. Na lekcjach języka polskiego czytaliśmy fragmenty „Pana Tadeusza” mówiące o grzeczności i staropolskich obyczajach, a Koło Polonistyczne „Kajet” we współpracy z Samorządem Uczniowskim przygotowało gazetkę.

  Doskonale w obchody te wpisał się też nasz sobotni Festiwal Talentów. Uczniowie naszej szkoły do wspólnej zabawy zaprosili swoich najbliższych, aby spędzić z nimi czas w miłej atmosferze i pochwalić się rodzinnymi talentami. Nie zabrakło w gronie tym sportowców, doskonałych wokalistów oraz muzyków.

  Przez te działania chcieliśmy zwrócić naszym uczniom uwagę na to, że dobrymi, pozytywnymi słowami należy otaczać się wszędzie, a „grzeczne” słówka są nam bardzo potrzebne, szczególnie w kontaktach z najbliższymi.

  CZERWIEC

  AHOJ PRZYGODO!
  Ostatni w tym roku szkolnym Dzień Dobrego Słowa upłynął nam w tematyce wakacyjnej. Było słonecznie i morsko. Koło polonistyczne „Kajet” przygotowało przy szkolnym wejściu wakacyjne akwarium z dobrymi słowami. W wodzie oprócz ryb i syrenek pływały dobre słowa w obcym języku, które na pewno przydadzą się dzieciom podczas wakacyjnych podróży. Tradycyjnie były też kupony z dobrymi słowami i wakacyjna gazetka.

   
  © 2017 Zespół Szkół i Placówek Publicznych nr 3 w Ostrowcu Świętokrzyskim

  Aktualności

  Ta strona używa plików Cookies. Czytaj więcej...