Sekretariat czynny:  poniedziałek - piątek: 7.30-15.30;   tel. +48-41-247-20-42

  godlo

  Zespół Szkół i Placówek Publicznych nr 3
  w Ostrowcu Świętokrzyskim

  Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5
  im. Stefana Żeromskiego

  Międzyszkolny Ośrodek Gimnastyki Korekcyjno - Kompensacyjnej

  Uczniowie klasy 4b z p. Katarzyną Nowak oglądali wystawę artystów z całej Polski - Jesienny Salon Sztuki. Oprowadzał i opowiadał pan W. Mazan. Klasa brała też udział w warsztatach plastycznych z rzeźby prowadzonych przez p.Bartkiewicza.

  Uczniowie z klasy II c z wych. p. Katarzyną Nowak odwiedzili dziś bibliotekę w MCK. Zostali oprowadzeni po nowej, przestronnej bibliotece dla dorosłych, a następnie dla dzieci i młodzieży pani Beata poprowadziła lekcje biblioteczną z książką Och- książka pełna dźwięków H. Tulleta. Była super zabawa, w której brali wszyscy udział.

  7 stycznia 2020 r. odbyła się w naszej szkole zabawa karnawałowa dla uczniów klas I - IV. W udekorowanej sali gimnastycznej przez trzy godziny trwały tańce i zabawy przy muzyce disco. Po sali krążyły piękne księżniczki, wróżki, piraci i czarodzieje, za które przebrali się uczniowie klas pierwszych, drugich i trzecich. Klasy czwarte preferowały strój dyskotekowy i sportowy.

  8 stycznia bawili się uczniowie klas starszych Jak było? Warto popatrzeć na zdjęcia umieszczone na naszej stronie. Mówią same za siebie...

   

  W dzisiejszych czasach można uczyć się historii na wiele sposobów. Jedni wybierają tradycyjne książki, inni szukają informacji w zasobach internetu. Prawda jest jednak taka, żeby poznać historię, trzeba ją ożywić, a droga przez żołądek i kubki smakowe jest jedną z metod.

  Dlatego uczniowie klasy 5 g na lekcji historii podsumowali wiedzę, którą zdobyli w pierwszym półroczu i uzupełnili ją o kulinarne ciekawostki. Mało kto zdaje sobie sprawę, że pierwsza „książka” kucharska ma ponad 4 tys. lat i pochodzi z terenów starożytnej Mezopotamii. Jest to zespół trzech glinianych tabliczek zapisanych pismem klinowym, które zawierają 35 starożytnych przepisów. Dowiadujemy się z nich m.in., że Babilończycy kochali mięso, a swoje potrawy przyprawiali koprem i miętą, czosnkiem, który już w starożytności robił zawrotną karierę. Był dobry na wszystko i do wszystkiego. Uprawiali go Rzymianie, Asyryjczycy, Egipcjanie, Grecy, Hebrajczycy i Arabowie. Gdy w Egipcie ok. 1600 r. p.n.e. robotnicy przy budowie piramidy nie otrzymali czosnku – wybuchł bunt. W Egipcie znano też 90 gatunków chleba, a rolę słodyczy pełniły suszone owoce i miód. Na chińskim dworze w starożytności bardzo popularne były goździki, które służyły do odświeżania oddechu, z kolei pieprz był kiedyś walutą, a do Europy przywiózł go Aleksander Macedoński. Liście laurowe, które dziś wykorzystujemy do pieczeni i marynat służyły chwale bohaterów, a według cezara Augusta chroniły dom przed piorunami.
  Lekcja połączona była też z degustacją. Były egzotyczne przyprawy, które dziś są bardzo powszechne, daktyle, figi. Można było skosztować arabskiej chałwy, czy pieczywa przypominającego żydowską macę. Wszystkie te produkty są dziś znane na świecie. W jaki sposób się to stało? Na to i wiele innych pytań odpowiedzieli uczniowie podczas dzisiejszej lekcji.

   
  © 2017 Zespół Szkół i Placówek Publicznych nr 3 w Ostrowcu Świętokrzyskim

  Aktualności

  Ta strona używa plików Cookies. Czytaj więcej...