Click to listen highlighted text!

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

„Dziecko ma prawo być sobą.
Ma prawo do popełniania błędów.
Ma prawo do własnego zdania.
Ma prawo do szacunku.
Nie ma dzieci są ludzie”.
Janusz Korczak

Najważniejszym dokumentem dotyczącym praw dziecka jest Konwencja o prawach dziecka. Została uchwalona w 1989 roku przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych i ratyfikowana przez Polskę w 1991 roku.

Polska może poszczycić się bogatą tradycją związaną z promowaniem tych praw.  Propagował je Janusz Korczak.  Zostały one  zapisane w Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej.

Dzieci powinny znać swoje prawa, rozumieć je i świadomie z nich korzystać. Państwo natomiast winno traktować młodych ludzi podmiotowo i bezwzględnie przestrzegać przysługujących im praw.

Upowszechnianie wiedzy o tym nie jest wymierzone przeciwko rodzicom. Dorośli powinni zdawać sobie sprawę, że prawa dziecka nie kolidują z ich  prawami, lecz je uzupełniają.

W naszej szkole 22 listopada opiekunki Małego Samorządu Uczniowskiego przeprowadziły zajęcia w klasach I a, Id oraz II b. Panie: Marta Ćwik, Paulina Jankowska, Ilona Kucharska i Rzecznik Praw Ucznia – Iwona Zarzycka opowiedziały uczniom o ich prawach. Następnie wspólnie obejrzeli film o prawach dziecka i wykonali prace plastyczne. Na zakończenie wszyscy zaśpiewali piosenkę pt. “Piosenka o Prawach Dziecka” w wykonaniu Małej Orkiestry Dni Naszych.

Przewiń do góry Skip to content Click to listen highlighted text!