Click to listen highlighted text!

Jest się czym chwalić! Sukcesy naszych uczniów w konkursach przedmiotowych

“Jeśli możesz coś zdziałać lub marzysz o tym, przystąp do dzieła.
W odwadze jest geniusz, magia i siła”.
W. H. Murray

Garść informacji
Konkursy przedmiotowe, które organizuje Świętokrzyski Kurator Oświaty, od lat cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Nic dziwnego. Uzyskanie tytułu laureata lub finalisty to bardzo znaczące osiągnięcie. Laureaci i finaliści otrzymują różne przywileje (więcej na ten temat można przeczytać na stronie: https://kuratorium.kielce.pl/49544/przywileje-laureatow-i-finalistow olimpiad-i-konkursow-przedmiotowych).
W roku szkolnym 2020/2021 – ze względu na panującą pandemię – została nieco zmieniona ich formuła. W dalszym ciągu obowiązywały trzy etapy, ale tylko w pierwszym (szkolnym) uczniowie rozwiązywali zadania zamknięte i otwarte, w dwóch kolejnych (rejonowym i wojewódzkim) były to testy online z zadaniami zamkniętymi.

Powspominajmy!

Uczniowie na start! Rozpoczynamy zmagania!
Do konkursów przedmiotowych zostało zgłoszonych 417 szkół z woj. świętokrzyskiego, wśród nich znalazła się oczywiście i nasza szkoła. Uczniowie przystąpili do 8 konkursów: języka polskiego, języka angielskiego, historii, matematyki, fizyki, chemii, biologii i geografii. Nieliczni wzięli udział tylko w jednym konkursie, wielu w dwóch, a rekordzistka – w czterech.
Jesteśmy w połowie drogi i … sięgamy wyżej!

Do drugiego etapu zakwalifikowało się: 7 uczniów z j. polskiego, 3 z historii, 2 – z matematyki, 3 – z chemii, 1 – z biologii, 1 – z fizyki. Na podstawie osiągniętych w nim wyników została wyłoniona kolejna grupa uczniów, którzy mieli już reprezentować szkołę w ostatnim etapie konkursu: j. polski – 4 uczniów, historia – 2; matematyka – 1, fizyka – 1. Niektórym zabrakło dosłownie przysłowiowego punktu, by znaleźć się w tym gronie, innym niewiele więcej. Pełny wykaz uczniów i ich nauczycieli znajduje się na stronie naszej szkoły: https://psp5.eu/sukcesy-uczniow-kl-IV-VIII.

Mamy laureatów i finalistów!
Wielomiesięczne zmagania – pierwszy konkurs szkolnego etapu rozpoczął się 17 listopada 2020 r., a ostatni wojewódzkiego szczebla miał miejsce 8 kwietnia 2021 r. – zakończyły się sukcesem:

IV Wojewódzki Konkurs z Języka Polskiego dla uczniów szkół podstawowych województwa świętokrzyskiego

  • Finalista – Milena Kabat, kl. VIII a, ucz. p. Mirosławy Zaremby
  • Finalista – Filip Rachwał, kl. VII a, ucz. p. Mirosławy Zaremby
  • Finalista – Kamila Rycombel, kl. VIII a, ucz. p. Mirosławy Zaremby

II Wojewódzki Konkurs z Historii dla uczniów szkół podstawowych województwa świętokrzyskiego

  • Laureat – Filip Rachwał, kl. VII a, ucz. p. Jolanty Kargul
  • Finalista – Jan Markiewicz, kl. VI h, ucz. p. Jolanty Kargul

II Wojewódzki Konkursu z Fizyki dla uczniów szkół podstawowych województwa świętokrzyskiego

  • Finalistka – Julia Dziewiecka, kl. VIII a, ucz. p. Romana Gawła

IV Wojewódzki Konkurs z Matematyki dla uczniów szkół podstawowych województwa świętokrzyskiego

  • Laureatka – Julia Dziewiecka, kl. VIII a, ucz. p. Magdaleny Jasińskiej

Chciałabym tu napisać jeszcze o jednej uczennicy – Alicji Sołtykiewicz z kl. 8 a, która z bardzo dobrym wynikiem zakwalifikowała się do trzeciego etapu konkursu z j. polskiego. Niestety, z przyczyn od niej niezależnych nie mogła wziąć w nim udziału.

Jedynym miejscem, gdzie sukces występuje przed wysiłkiem, jest słownik

To słowa Marka Twaina. Na pewno sukces wymaga ogromnego wysiłku ze strony uczniów i nauczycieli. Uczniowie nie tylko poszerzają wiedzą i szlifują umiejętności, ale muszą umieć pogodzić swoje codzienne obowiązki z dodatkowymi, mierzyć się ze wzlotami i upadkami. W tej drodze wspieramy ich my – nauczyciele. Jesteśmy niczym „drogowskazy”. Spędzamy z nimi wiele dodatkowych godzin, prowadząc ich nie tylko utartymi ścieżkami, ale często otwierając nowe, nieprzetarte szlaki, zgłębiając meandry nauki. Wymaga to ogromnego zaangażowania, jednocześnie daje wiele satysfakcji. Na naszych oczach rozwijają się młodzi ludzie zdobywający wiedzę, rozwijający umiejętność samokształcenia, praktycznego wykorzystania swoich zdolności i zdobytych kompetencji – rosną im skrzydła. Dodam tu jeszcze jeden cytat: Sukces to nie przypadek. To ciężka praca, wytrwałość, nauka, analiza, poświęcenie, a przede wszystkim miłość do tego, co robisz (Pelé).
Słowa uznania należą się nie tylko tym, którzy zdobyli tytuł laureata lub finalisty, ale wszystkim naszym uczniom uczestniczącym w konkursach przedmiotowych oraz ich nauczycielom.

Przewiń do góry Skip to content Click to listen highlighted text!