Click to listen highlighted text!
Uczniowie klasy III c stoją na tle niebieskiej tablicy, z napisem TOBIE POLSKO. Dzieci ubrane są w odświętne stroje. Na piersi mają przypięte kotyliony. Dwaj chłopcy mają na głowach żołnierskie czapki. Towarzyszy im dyrektor szkoły p. Marta Dobrowolska- Wesołowska. Wszyscy śpiewają „Mazurek Dąbrowskiego” w ramach ogólnopolskiej akcji „Szkoła do hymnu”2021.

„Patriotyzm w muzyce zaklęty”

Trudnym i ważnym okresom naszej narodowej historii zawsze towarzyszyła pieśń. Podnosiła na duchu, dawała nadzieję, zagrzewała do walki. W przededniu 103 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, uczniowie klas I-III dopisali do księgi dziejów nowy rozdział.

10 listopada w ramach uroczystości „Patriotyzm w muzyce zaklęty”, zaśpiewali przygotowane wcześniej pieśni legionowe i patriotyczne m.in. „Marsz I Brygady”, „Piechota” „Przybyli ułani ”, „ Na nowej górze” i te bardziej współczesne „Myślimy o Polsce”, Jesteśmy Polką i Polakiem”.
Nie był to jedyny przejaw patriotyzmu i umiłowania ojczyzny tych, którym dane jest żyć w wolnej Polsce.

Tego dnia wybrzmiała również w murach naszej szkoły pieśń, która przez dwa wieki towarzyszyła Polakom w ich walce o wolną Rzeczpospolitą. Przystępując do kolejnej edycji akcji Ministerstwa Oświaty i Nauki „Szkoła do hymnu” , uczniowie klas I-III wykonali pieśń najbliższą sercu każdego Polaka –„Mazurek Dąbrowskiego”.

Z uwagi na stan epidemii kolejne klasy śpiewały hymn w odstępach czasowych.

Przewiń do góry Skip to content Click to listen highlighted text!