Click to listen highlighted text!

ŻONKILOWE POLA NADZIEI

Wolontariat-Żonkilowe Pola Nadziei

20 października 2020 r. członkowie Szkolnego Koła Wolontariatu działającego w Zespole Szkół i Placówek Publicznych nr 3 w Ostrowcu Świętokrzyskim wraz z opiekunami uczestniczyli w kampanii społecznej ,,Pola Nadziei”. Celem akcji było zwrócenie uwagi na los osób nieuleczalnie chorych, a także edukacja dzieci, uwrażliwianie ich na cierpienie i potrzeby drugiego człowieka. Ważna była nauka rozwijania umiejętności pomagania. Uczniowie pozyskali również fundusze na działalność Domu Ulgi w Cierpieniu imienia Jana Pawła II.

„Pola Nadziei” to program stworzony przez Organizację Charytatywną Marie Curie Cancer w Wielkiej Brytanii. To ogólnoświatowa akcja edukacyjno-charytatywna na rzecz hospicjów. Co roku, w październiku, tysiące ludzi na świecie sadzi cebulki żonkili. Z nadejściem wiosny wolontariusze wychodzą na ulice miast, aby wręczać kwiaty osobom wspierającym hospicja.

Do akcji zorganizowanej w ostrowieckiej „Piątce” przyłączyła się duża liczba uczniów i nauczycieli. Wspólnie posadzili ponad 500 cebulek żonkili. „Jestem głęboko przekonana, że zainicjowana przez nas akcja, która – należy podkreślić – nie miała jeszcze miejsca w naszym mieście, zaowocuje zwiększeniem świadomości i poczucia troski wśród społeczności szkolnej, a może również wśród mieszkańców Ostrowca”, podkreśliła dyrektor PSP nr 5, Marta Dobrowolska – Wesołowska.

Ksiądz Paweł Anioł z ostrowickiego hospicjum, serdecznie podziękował wszystkim za zaangażowanie. Zwrócił uwagę, iż tegoroczna akcja odbyła się w szczególnym roku – roku Jana Pawła II. „Wierzę, że ta inicjatywa wzbudzi w młodzieży chęć niesienia pomocy w cierpieniu. Zbuduje potrzebę dostrzegania drugiego człowieka w naszym życiu, nawet, a może zwłaszcza u jego końca”, dodał ksiądz Anioł.

„Pole Nadziei” powstało przy PSP nr 5 dzięki pomysłowi i zaangażowaniu opiekunów Szkolnego Koła Wolontariatu – paniom katechetkom Danucie Wiśniewskiej i Barbarze Gadkowskiej, pani Dyrektor szkoły, Marcie Dobrowolskiej – Wesołowskiej. Podziękowania należą się także opiekunkom szkolnych organizacji: PCK – pani Wioletcie Szymańskiej, Ligi Ochrony Przyrody -pani Annie Chamerze. Organizatorzy mają nadzieję, że za rok dołączą do nich pozostałe placówki edukacyjne oraz inne instytucje w mieście.

Wolontariusze klas VII - VIII idą sadzić żonkile.

25 kwietnia 2021 roku 74 wolontariuszy z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 w Ostrowcu Świętokrzyskim, pod opieką 27 nauczycieli uczestniczyło w akcji charytatywnej pod nazwą „Żonkilowe Pola Nadziei”. Przedsięwzięcie miało na celu pozyskanie funduszy na zakup sprzętu rehabilitacyjnego i środków medycznych dla podopiecznych Domu Ulgi w Cierpieniu im. Jana Pawła II w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Wrażliwi młodzi ludzie, poruszeni losem osób nieuleczalnie chorych, chętnie i z dużym zaangażowaniem kwestowali przy 11 kościołach w naszym mieście. Wręczali żonkile – kwiaty nadziei, darczyńcom, którzy wspierali potrzeby hospicjum. Uzyskane środki finansowe (w kwocie przewyższającej 10 000 zł) zostały przekazane ks. Dyrektorowi Domu Ulgi w Cierpieniu.

Serdecznie dziękujemy mieszkańcom Ostrowca Świętokrzyskiego za okazaną życzliwość i wyrozumiałość, Księżom Proboszczom ostrowieckich parafii za wsparcie modlitewne i organizacyjne, wszystkim wspaniałym Wolontariuszom i Nauczycielom ZSiPP nr 3 na czele z panią Dyrektor Martą Dobrowolską – Wesołowską za pomoc w przeprowadzeniu akcji, która nie tylko wsparła finansowo hospicjum, ale ukazała ogrom miłości wobec cierpiącego i potrzebującego człowieka.

Koordynatorami akcji byli p. Barbara Gadkowska, p. Renata Kudełko, p. Danuta Wiśniewska i ks. Adam Kamiński.

Przewiń do góry Skip to content Click to listen highlighted text!